overenyweb.cz

Psychologie v eCommerce

Každému nákupu přechází rozhodování. Což je důvodem, proč je psychologie v eCommerce tak důležitá. Nejúspěšnější e-shopy a webové stránky využívají psychologii ke zvýšení konverzního poměru na trojnásobek oproti průměrnému webu. Přitom všechny webové stránky mají možnost používat stejné psychologické techniky, ale ne každý majitel webu o nich ví a zná jejich možný přínos. Tento článek je návodem a představením psychologických praktik vhodných pro e-shopy. Všechny tyto rady vycházejí z více než půl století vědeckého výzkumu. 

V roce 1974 publikovali dva psychologové (Daniel Kahneman a Amos Tversky) kontroverzní článek v časopise American Association for the Advancement of Science. V článku ukázali, že mnoho z našich rozhodnutí je způsobeno dohady, emocemi a zaujatostí spíše než rozumem. 

Jak tedy využít psychologii pro prospěch e-shopu a prodávat pomocí emocí, když tlak na rozum není tak úspěšnou obchodní metodou?

Tři psychologické principy pro zvýšení prodejů Vašeho e-shopu

V této části si představíme 3 nejdůležitější principy v oblasti psychologie eCommerce a ukážeme Vám, jak je využít pro zvýšení konverzního poměru Vašeho e-shopu. Za každým z principů je vědecký výzkum a jednotlivé principy se tak vždy opírají o vědeckou studii.

1. Věda o nedostatku (1975)

Vzácnost a omezenost dostupného množství zboží vytváří psychologický efekt, kterému nelze vzdorovat. Takové zboží vnímáme jako velice cenné a rozhodujeme se rychleji a méně promyšleně. Tomuto jevu se říká strach z ušlé příležitosti (angl. FOMO = fear of missing out) a dokáže z obtížného rozhodování udělat jednoduché a rychlé rozhodnutí. 

 

Příkladem z reálného života je chování občanů při vypuknutí koronavirové pandemie, kdy na jejím začátku vykupovali z obchodů těstoviny a další zboží z obavy, že později již toto zboží nebude dostupné. To je samozřejmě extrémní příklad, ale i seriózní vědecké experimenty dokazují efekt nedostatku na lidské chování. 

Stephen Worchel, „Vliv nabídky a poptávky na hodnotu produktu“, Osobnostní a sociální psychologie, (1975)

V roce 1975 uskutečnili psychologové Adewole, Lee a Worche experimetn. V rámci tohoto experimentu ukázali, že nabídka má velký vliv na to, jakou cenovku lidé zboží přiřadí. Pro experiment bylo osloveno 200 studentek s žádostí, aby určily hodnotu sušenek ve dvou různých sklenicích. Jedna sklenice byla plná sušenek, ale ve druhé sklenici sušenku už docházely. 

 

Výsledky ukázaly, že…

 

  • Když sušenky „docházely“, měly v očích studentek vyšší hodnotu
  • Tento efekt se zvýšil, když sušenky časem došly
  • Když byly sušenky také dobře hodnoceny, byly pro studentky ještě cennější

     

Jak ukazuje tento slavný experiment, nedostatek je mocnou součástí psychologie obchodu. Můžete jej použít ke zvýšení poptávky a ke zlepšení konverzních poměrů u svého e-shopu.

Jak zvýšit konverzní poměr e-shopu pomocí strachu z ušlé příležitosti

V praxi se využívají nejčastěji dva způsoby:

  1. Limitovat množství nabízeného produkty
    Ukažte návštěvníkům e-shopu, že Vám na skladě zbývá posledních pár kousků prohlíženého produktu. Zvýšíte tak motivaci návštěvníka jednat rychle a aktivujete u něj strach z ušlé příležitosti. Strach z toho, že pokud neobjedná nyní, tak ho předběhne jiný zákazník a na něj už nezbyde. Pokud chcete ještě zvýšit efekt, zkombinujte tuto variantu s informací, kolik lidí si právě toto zboží prohlíží. Případně kombinujte s odhadem, kdy dojde k vyprodání skladových zásob produktu.

     

  2. Limitovat čas, po který je zboží dostupné za výhodnou cenu
    Limitovaná slevová akce funguje také perfektně. Důležité však je, abyste svému slibu dostáli. Pokud bude Vaše “limitace” je na oko a zboží bude za zvýhodněnou cenu dostupné neustále, návštěvníci pravděpodobně tento trik dříve či později prokouknout a FOMO už na ně nebude tak dobře působit.

Vyvolávejte strach z ušlé příležitosti už v nadpisu a popisku produktů. Prezentujte zde, že se jedná o limitovanou nabídku s omezeným množstvím dostupných kusů. Zde si informaci přečte nejvíce lidí. 

Vložte informaci o časovém omezení a omezeném počtu dostupných kusů zboží také do metapopisku a metanázvu Vašeho webu. Zatraktivnit tak Váš web v SERPu (výsledcích vyhledávání) a zvýšíte proklikovost a konverzní poměr e-shopu. 


Nejlepšího efektu na konverzní poměr při použití praktiky FOMO dosáhnete, pokud se veškerá zobrazovaná data budou základ na pravdě a limitované slevové akce budou opravdu končit ve slíbeném čase. Jedině tak vybudujete u Vašich návštěvníků pocit, že mohou opravdu přijít o něco jedinečného. 

2. Tajná síla sociálního důkazu

Lidé kolem nás mají velký vliv na naše názory a naše volby. Od počátku 20. století psychologové ukázali, jak může skupinový vliv utvářet naše vnímání světa. Stejně tak mají názory a činy ostatních lidí velký dopad na psychologii v eCommerce.

První vědecké experimenty ovlivnitelnosti jednotlivce

  • Test pohyblivých bodů – Muzaffer Sherif (1935)
    Skupiny tří subjektů byly umístěny do temné místnosti a požádány, aby sledovaly bod světla (tento bod byl ve skutečnosti statický, ale zdálo se, že se pohybuje kvůli autokinetickému efektu). Subjektům bylo umožněno diskutovat o pohybu tečky během testu a poté byly požádáni, aby individuálně odhadly rozsah pohybu. Odhady poskytnuté subjekty měly tendenci se shodovat s odhady jejich testovacích skupin – navzdory skutečnosti, že účinek byl pouze domnělý.
  • Test standardních čar – Solomon Asch (1956)
    Subjekty byly požádány, aby uhodly, která ze tří různých čar je stejně dlouhá jako čtvrtá „standardní“ čára. Poté byly zařazeni do skupiny, která nesouhlasila s jejich odhadem a byly vyzváni, aby svůj názor změnily. Pouze 25 % subjektů nevyhovělo rozhodnutí skupiny.

V posledních letech se tento efekt stal známým jako Social Proof (sociální důkaz) a stal se běžnou součástí e-shopů. 

 

Experiment s hotelovými ručníky od Robert Cialdini, v knize Influence (1985)

Ve slavném experimentu „Hotel Towels“ testoval Robert Cialdini (spolu s Noahem Goldsteinem) účinek sociálního důkazu. Do hotelových pokojů byly umístěny dvě rozdílné cendulky. Na cedulce A bylo napsáno, že opětovné používání ručníků je lepší pro životní prostředí. Na cedulce B byl nápis s informací, že většina ostatních hostů své ručníky používá opakovaně. 

Výsledky byly jasné. Hotelový hosté, kteří ve svém pokoji měli umístěnou cedulku A, používali své ručníky opakovaně ve 35 % případů. Zatímco hosté s kartičkou B opětovně použili ručníky ve 40 % případů. 

 

Jak zvýšit konverzní poměr Vašeho e-shopu pomocí sociálního důkazu

Sociální důkaz je dnes již nedílnou součástí všech úspěšných e-shopů, které jej využívají v různých formách prezentace. Chcete-li vidět sociální důkaz v akci na jednom z nejúspěšnějších tuzemských eCommerce webů, podívejte se na prezentaci produktů na Alze. Každý z nich má své vlastní recenze a hodnocení hvězdičkami, jejichž cílem je budovat důvěru v samotné produkty a prodejce. 

Stejně tak narazíte na sociální důkaz při rezervaci hotelů přes stránku Booking.com. Na Bookingu je navíc sociální důkaz (v tomto případě hodnocení pomocí hvězdiček) kombinován ještě s FOMO z bodu č.2: “Za tuto cenu na naší stránce zbývají už jen 2 pokoje”

Jak můžete vidět z těchto příkladů, sociální důkaz je nezbytnou součástí webů velkých hráčů v eCommerce, které si chtějí udržet vysoký konverzní poměr. Sociální důkaz se postupem času stal jednou z nejúčinnějších forem marketingu a to právě pro jeho silný vliv na rozhodování Vašich zákazníků. Na důvěryhodnosti recenzí dodá také fakt, pokud jsou zaštítěny nějakou autoritou, jako je například Heuréka, Zboží.cz nebo Google

 

Zvyšte svůj konverzní poměr pomocí aplikace pro zobrazování sociálního důkazu na e-shopech

Na světovém i tuzemském trhu naleznete mnoho aplikací, které pracují se sociálním důkazem. Můžete se setkat s jednoduchými widgety generující náhodná data až po propracované marketingové aplikace. 

Způsob, jakým použijete takovou aplikaci je však velice důležitý a Vámi vybraná aplikace by vždy měla splňovat tato kritéria:

  • Vždy používejte reálná data sociálního důkazu. Falešný sociální důkaz (prostřednictvím falešných údajů, falešných zákazníků nebo fiktivních recenzí) je obvykle zřejmý a pro zákazníky je velkým problémem. Takové použití se Vám může v budoucnu dost nepříjemně vymstít
  • Kvalita je důležitá, stejně jako kvantita. Dlouhá a podrobná recenze je stejně cenná jako dalších 100 prodejů. I proto se říká, že jedna dobrá recenze Vám získá 100 dalších prodejů
  • Autorita je důležitým faktorem. Pokud se Vám podaří získat recenzi od velkého hráče na trhu nebo od důvěryhodné autority, jeho slovo má velkou cenu. Doporučujeme také obohatit textové recenze o fotky recenzentů nebo alespoň loga společností, které Vaše produkty využívají. Dodáte tak recenzím autenticitu a důvěryhodnost
  • Komunikujte se svými recenzenty. I špatná recenze může totiž pomoci. Především v takových případech, kdy aktivně problém zákazníka řešíte v komentářích pod recenzí. Ukazujete tím všem lidem, že Vám na Vašich zákaznících záleží a pokud některý ze zákazníků není spokojený, dostane se mu od Vás pomoci a případně adekvátní náhrady. Tímto opět výrazně zvýšíte důvěryhodnost Vašeho e-shopu.

To vše a mnohem více splňuje nejlevnější aplikace zobrazující sociální důkaz na tuzemském trhu Ověřený Web.

3. Zákaznická zkušenost

Pro pochopení toho, jak můžete ještě více ovlivnit zákaznickou zkušenost, je třeba alespoň okrajově pochopit ukládání našich vzpomínek. Viděli jste film od Pixaru “V hlavě”? Ten je perfektním příkladem, že každá vzpomínka má jinou váhu a mozek si je ukládá na základě emocí, které se k nim vážou. Ve filmu byly ty nejkrásnější vzpomínky prezentovány formou zářících koulí a stavěly malé poloostrovy, jako byl například ten se zábavním parkem. 

Ale dost už odkazů na film. Co to znamená v reálném životě a v eCommerce? 

Měli byste se snažit zákazníkovi udělat s nákupu u Vás něco velkolepého, co vytvoří právě zmíněnou emocionální vzpomínky. Pak Vám takový zákazník věnuje i další pozornost v budoucnu.

Nicméně není vůbec lehké vytvořit tak skvělou vzpomínku na “pouhý” nákup na internetu. Pamatujte však, že podobně působí také špatné vzpomínky a ty se tvoří bohužel mnohem lépe. Mají však naprosto opačný efekt a mohou zapříčinit to, že takový návštěvník nejen že se na Váš web už nikdy nevrátí, ale ještě jej aktivně pomluví ve svém okolí. 

Zlepšením zákaznické zkušenosti můžete získat lepší recenze a více opakujících se zákazníků – což z dlouhodobého hlediska zvýší váš konverzní poměr. Věda o lidské paměti je základní složkou psychologie eCommerce.

 

Vědecké poznatky o zkušenosti a paměti
  • V roce 1933 provedla psycholožka Hedwig Von Restorff sérii experimentů, které odhalily zvláštní rys paměti. Když je položka v seznamu nějakým způsobem „izolována“, takže vyčnívá, je mnohem pravděpodobnější, že si ji zapamatujeme. Ačkoli řada dalších výzkumníků navrhla kognitivní nebo neurobiologická vysvětlení Von Restorffova efektu (založená na překvapení, pozornosti nebo zpracování), neexistuje žádné definitivní vysvětlení pro zapojený mechanismus.
  • Psycholog Daniel Kahneman provedl v 90. letech řadu experimentů, které zdůraznily efekt známý jako “Pravidlo konce vrcholu”. Zážitkům, které způsobují silné emocionální účinky, je v našich vzpomínkách přikládán větší význam než těm, které mají menší emocionální dopad. Podobně věci, které se vyskytnou na začátku nebo konci sekvence, a ty, které označují „vrchol“ zážitku, se pamatují jasněji než jiné.

Jak už asi chápete, při rozhodování se ve většině případů lidé nechovají racionálně a na základě nějakých dat. Více nás v rozhodování ovlivňují emoce a ty byste měli být schopni ve svých návštěvnících vyvolat. Tyto emoce a dobrou zákaznickou zkušenost se snažte vyvolat především při prvním a posledním kontaktu se zákazníkem. Ne nadarmo se říká, že první dojem hraje prim. 

 

Zvyšte svůj konverzní poměr lepší zákaznickou zkušeností

K vybudování lepší zákaznické zkušenosti se často stačí zaměřit na jeden nebo dva klíčové faktory. 

Protože je paměť asymetrická, můžete vytvořit ještě pozitivnější zákaznické zkušenosti (a recenze), když se zaměříte na jeden nebo dva klíčové momenty. Prvních pár sekund poté, co někdo dorazí do Vašeho e-shopu je kritických. Takže se musíte ujistit, že máte rychle se načítající vstupní stránku.

Myslete také na poslední kontakt zákazníka s Vaším obchodem. Může to být stránka s poděkováním, e-mail pro remarketing nebo digitální účtenka. Zatímco účtenky byly dříve formalitou, lze je použít také jako další marketingovou příležitost. Míra otevření e-mailových faktur může dosahovat až 70–90 %, což je činí mnohem cennějšími než prodejní e-maily. Mohou být také přizpůsobený Vašim zákazníkům a nabízet vysoce specifické upselly a doporučení.

Pro vytvoření kladné emoce je důležité nabídnout něco nečekaného a dát zákazníkovi nějakou hodnotu. Zaměřením se na několik nezapomenutelných zážitků můžete zlepšit cestu zákazníka a znásobit svůj konverzní poměr. Jako bonus se k Vám budou zákazníci častěji vracet a nakupovat další produkty už jen proto, že na Vás mají hezké vzpomínky. 

Jak může psychologie raketově vystřelit váš e-shop?

Nejúspěšnější obchody znají své zákazníky nejlépe. Věnují stovky hodin a desítky tisíc korun tomu, aby přesně identifikovali své zákazníky a detailně je poznali. Analyzují cesty zákazníka a vytvářejí profily zákazníků. Každý e-shop však může zvýšit svůj konverzní poměr jen tím, že aplikuje vědecké poznatky o tom, jak se lidé rozhodují. Správná aplikace psychologie je rychlou cestou, jak zvýšit konverzní poměr Vašeho e-shopu. 

Už za 5 minut můžete pocítit efekt sociálního důkazu na svém e-shopu.

Spusťte Vaše 14 denní testovací období zdarma a zvyšte konverzní poměr e-shopu.

Další články: